ENGLISH | हिंदी
ACHEIVEMENTS
STUDENT ACHIEVEMENTS

  

     Hindi Week Celebration - TOLIC conducted  Interschool Competition in JIPMER Auditorium , Shift-II won Third Prize.
Primary students of Shift-II won First Prize in CMP Cluster Level Dance Competition 2016-17
S.Priyadharshini of Class VII participated KVS National Sports Meet 206 Under -14(Junior Level) won Gold Medal & got cash prize Rs.5000/-


 47TH KVS NATIONAL MEET PARTICIPANTS 2016-17
S.No. NAME OF THE STUDENT CLASS GAME MEDAL
1 J DEEPADHARSHINE X TAEKWONDO --
2 V JAIPRAGASH VI SKATING --
3 E.ANIRRUDHADITYA VIII LAWN TENNIS -
4 HARSHITA SURAJ GANESH X TABLE TENNIS ---
5 PRIYADHARSHINI VIII CHESS TEAM GOLD -5000
6  TIALK SINGH X HAND BALL --
7 SNEHA X HAND BALL  
TOTAL MEDAL: GOLD -1 , CASH PRIZE RS. 5000

REGIONAL YOGA COMPETITION -2016-17

S.No. NAME OF THE STUDENT CLASS MEDAL
1 S.ABINASH VII GOLD
2 M.SURIYA RAJ X SILVER
3 V.S.LEENA SHRI AGRAJA X BRONZE
4 S.JAYASHREE X BRONZE


SOCIAL SCIENCE EXHIBITION 2016-17

CLUSTER LEVEL WINNERS

S.No.  Name Class Position Participation
1 MADHAN.K X I GROUP DANCE
2 RAMAKRISHNA KURUP B IX I GROUP DANCE
3 NITIN VIMAL GURU.S X I GROUP DANCE
4. PUGAZHENDI.P X I GROUP DANCE
6 DEVADARSHINI.M VIII I GROUP DANCE
7 PUJAA.R VIII I GROUP DANCE
8 RESHMA CAMINI.M IX I GROUP DANCE
9 PRIYAN @ SABARISH IX I ACCOMPANIST
10 JIJENDRA SRI HARI VIII I ACCOMPANIST
11 ASHWANTH NARAYANAN.S VIII I ACCOMPANIST
12 ANANTHA RAMAN.S IX I SANSKRIT QUIZ
13 SRIVATS DEVARADJANE.R.C VII II SANSKRIT QUIZ
14 AHTHAVANE.M VIII I SANSKRIT QUIZ
15 JANSI TIWARI VII III KAVITHA PAATH
16 PREETHA.S VII I SOLO SONG
17 NAVEEN.K.P X II ON SPOT PAINTING
18 ABIRAMI.G VIII III ON SPOT PAINTING

 REGIONAL LEVEL WINNERS

1 NITIN VIMAL GURU.S X II GROUP DANCE
2 MADHAN.K X II GROUP DANCE
3 RAMAKRISHNA KURUP IX II GROUP DANCE
4 MANO VARSHINI.M IX II GROUP DANCE
5 DEVADARSHINI VIII II GROUP DANCE
 6 PUGAZHENDI.P X II GROUP DANCE
7 RESHA CAMINI M IX II GROUP DANCE
8 PUJAA.R VIII II GROUP DANCE
9 JIJENDRA SRI HARI.P VIII II ACCOOMPANIST
10 PRIYAN SABARISH.S IX II ACCOMPANIST
11  ASHWATH NARAYANAN.S VIII II ACCOMPANIST

  • Naveen of Class IX is a winner in " The Big Super Brain Challenge 2015 -National Level " (S2)


  • List of selected students for Regional Level JNNSMEE - 2015 (S2) Download
  • Sports National Achievers 2015 - 16 Shift I & II

  • Sports Achievement Shift - II 2015 - 16 Download here
  • ANIRUDH OF CLASS VII RECEIVED RS 2000 CASH AWARD FOR LAWN TENNIS

    BLOOD DONATION CAMP

    Chinmaya chanting

    CMP ENGLISH STORY TELLING II PRIZE

    10. Sivasabreswaar of class IA got II place in Sanskrit chanting

    Wild Wisdom organized Vidyalaya level quiz competition Middle Level 13 studnets participated. 02 students were selected and participate in the city level quiz competition at Chennai.

    MIDDLE LEVEL

    Sl. No

    Name of the Students

    Class

    1

    S. Priyadharshini

    VII

    2

    S. Adriel Ryan

    VII

     

    ABINASH OF CLASS VI PLACED II GRADE IN GRAND MASTER CHESS TOURNAMAENT
    National Scholarship Test – 2015 conducted by TIME Institute Master. JOSEPH SAMUEL, CLASS X, got Merit Certificate and Gift.

          
    Master T. Pradeep - I A has participated in the drawing competition organized by JCI Puducherry and GLC Management Service (P) Ltd., on 05.06.2015 held at Vivekanandha Hr. Sec. School, Lawspet, Puducherry and Won III Position in Junior level.
     Sports Achievement  Shift - 2 2014 - 15



    SPORTS ACHIEVEMENTS-2013-14

    KVS REGIONAL LEVEL:

    S.

    No.

    GAME

    NAME OF THE STUDENTS &CLASS

    GROUP

    POSITION

    1.

    TAEK WONDO

    MYLA ASWINI  -VIII

    U-14

    SILVER MEDAL

     

    2.

    SHUTTLE BADMINTON

    1. AKSHAYA VARGHESE-VIII

    2. D.SONAL   -VIII

    U-14

    PARTICIPATED

     

    3.

    LAWN TENNIS

    NAVEEN CHAKRAVARTHY-VIII

    U-14

    SILVER MEDAL(TEAM)

     

    4.

    TABLE TENNIS

    HARSHITA GANESH-VII

    U-14

    PARTICIPATED

     

    5.

    SKATING

    ABINAYA -VIII

    U-14

    PARTICIPATED

     

    6.

    HAND BALL

    BOYS -TEAM

    U-14

    PARTICIPATED

     

    7.

    HAND BALL

    GIRLS -TEAM

    U-14

    PARTICIPATED

     

     KVS NATIONAL:

    S.

    No.

    GAME

    NAME OF THE STUDENTS&CLASS

    GROUP

    POSITION

    1.

    SHUTTLE BADMINTON

    D. SONAL-VIII

    U-14

    SELECTED

     

    2.

    TAEK WONDO

    MYLA ASWINI-VIII

    U-14

    SELECTED

     

    3.

    HAND BALL

    SWEERIN STEPHEN-VIII

    U-14

    SELECTED

     

    4.

    HAND BALL

    DIVYA BHARATHI-VIII

    U-14

    SELECTED

     

    5.

    HAND BALL

    KAVYA SHARMA-VII

    U-14

    SELECTED

     

    6.

    HAND BALL-1ST STAND BYE

    R.MARIYA -VIII

    U-14

    SELECTED

    7.

    HAND BALL-4TH  STAND BYE

    SWETHA KUMARAN-VIII

    U-14

    SELECTED

     HOME   |  ABOUT KVS   |  ACADEMIC   |  ADMINISTRATION   |  FINANCE   |  MISCELLANEOUS   |
    Copyright © 2011 Kendriya Vidyalaya No 1, Pondy, Jipmer Campus - All rights reserved Powered By: Computer Department